Blockchain – revoluce, která změní svět?

Jaká technologie nebo platforma ovlivní nejvíce svět v budoucích desetiletích?

Jaká technologie nebo platforma ovlivní nejvíce svět v budoucích desetiletích? Nebudou to sociální sítě, nebude to robotika, dokonce ani umělá inteligence. Možná jsme stále velmi překvapeni, ale jedná se o základní technologii digitálních měn jako například Bitcoin. 

Blockchain
Nazýváme ji Blockchain, který představuje “novou generaci internetu” s obrovským potenciálem pro každý byznys, každou společnost a pro každého člověka osobně. 

Internet Of Things

Po dobu těchto několika minulých dekád jsme měli tzv. Internet Informací. Když Vám někdo pošle e-mail nebo svou prezentaci, neposílá Vám originál, ale kopii. Je to velmi prospěšná věc, došlo k demokratizaci informací přístupných pro každého, ale pokud přijde na “aktiva” jako jsou například peníze, akcie, dluhopisy, věrnostní body, duševní vlastnictví, hudba, umění, volební hlasy, emisní povolenky a ostatní aktiva, poslat Vám kopii by byl velmi špatný nápad. 

Pro příklad, když Vám někdo pošle 1000 Kč, je velmi důležité, aby poté tyto peníze již neměl a nemohl je poslat dále. Toto kryptografové už velmi dlouhou dobu nazývají “Problém dvojího utrácení” / “double-spend-problem”.

Dnes se spoléháme na velké zprostředkovatele.

Zprostředkovatel, neboli tzv. middleman

Zprostředkovatele, kterými jsou banky, vlády, provozovatelé sociálních médií, společnosti poskytující kreditní karty a jiné, a to vše proto, abychom vytvořili “důvěru v naše hospodářství”.

Tito zprostředkovatelé pak vykonávají veškerou obchodní a transakční logistiku všech typů obchodů od ověření pravosti, identifikaci lidí, přes zúčtování a evidenci. Jde jim to celkem dobře, ale mají jisté rostoucí problémy.

 1. Jsou centralizovaní. To znamená, že mohou být napadnutelní a také občas jsou. JP Morgan, americká federální vláda, Linkedln a další to už zažili.
 2. Vylučují miliardy lidí ze světové ekonomiky. Například ty, kteří nemají dostatek peněz, aby si mohli založit bankovní účet.
 3. Vše zpomalují. Stačí vteřina, aby se e-mail dostal na druhý konec světa, ale trvá dny až týdny, než se peníze dostanou přes bankovní systém na místo určení.
 4. Tito zprostředkovatelé si berou velký podíl z našich peněz. 10-20% za transfer peněz do jiné země, zachytávají naše data a tím pádem je nemůžeme zpeněžit nebo použít pro lepší život. Naše soukromí je tímto ohroženo. Největším problémem ale je, že celkově si přivlastnili štědrost digitálního věku nerovnoměrně. My tvoříme bohatství, ale máme rostoucí sociální nerovnost.
 • Co kdyby neexistoval jen “Internet Informací”, ale byl i “Internet Hodnot”?
 • Nějaký druh světové, distribuované (šířené) účetní knihy provozované na miliónech počítačů a přístupné všem?
 • Kde by každý druh “aktiv” od peněz až po hudbu mohl být přesunutý, změněný a bezpečně spravovaný a to vše bez “velkých zprostředkovatelů”?
 • Co kdyby existovalo přirozené médium (prostředník) pro hodnotu?

V roce 2008 se zhroutilo světové finančnictví a možná díky tomu anonymní osoby či osoba jménem Satoshi Nakamoto vytvořil/li “manifest”, dokument, kde vyvinul/li protokol pro digitální peníze, kde použil/li jak podkladní aktivum kryptoměnu zvanou Bitcoin. Tímto kryptoměna umožnila lidem “vzájemnou důvěru a provádění transakcí bez potřeby třetí strany, bez potřeby velkých zprostředkovatelů”.

Tento na první pohled jednoduchý čin, zažehl jiskru, která zapálila svět, který každého vzrušuje, děsí nebo jinak zajímá v mnohých aspektech. Nebuďme ale zmateni z Bitcoinu. Bitcoin je aktivum, které má volatilitu a pohybuje se nahoru a dolů a to zaujme lidi, kteří kalkulují. V širším pojetí to je kryptoměna. (Kryptografické-šifrovací, digitální aktivum). Není to FIAT měna kontrolovaná státem (Euro, Dolar, Koruna). Tohle je velmi důležitý aspekt, ale nejzajímavější je její podkladní technologie, ta se nazývá Blockchain.

Tak poprvé v historii lidstva, si lidé mohou kdekoliv vzájemně důvěřovat, vykonávat transakce, převádět a uchovávat hodnotu (jakoukoli) mezi sebou navzájem (peer to peer).

Protokol důvěry

Protokol důvěry

Tato důvěra není vytvořena nějakou velkou institucí, ale spoluprací a šifrováním a chytrým kódem a protože důvěra je přirozená této technologii, proto ji nazýváme “protokol důvěry”.

Určitě teď přemýšlíte nad tím, jak to funguje. Digitální aktiva, jako jsou peníze, záznamy o majetku, hudba a všechno ostatní nejsou uložena na jednom centrálním místě, ale jsou šířené v “globální účetní knize” a používají nejvyšší úroveň šifrování. Když proběhne transakce, (transakcí se rozumí
nejen převod peněz, ale může to být jakýkoliv záznam, zápis, smlouva), tak je globálně odeslaná napříč milióny počítačů a někde tam ve světě je skupina lidí nazývaná “težaři”. Tito lidé drží v rukou obrovský výpočetní výkon 10-100x větší než celý Google na celém světě. Tito těžaři dělají hodně práce a to tak, že zkouší řešit složité zadání. První “těžař”, který potvrdí “pravdu” a teda potvrdí blok, dostane odměnu v podobě digitální měny, v případě blockchainu Bitcoinu, obdrží jako odměnu Bitcoin. Každých 10 min 
se vytvoří blok, který obsahuje všechny transakce z předcházejících 10 minut. Poté je tento blok připojený k předcházejícím blokům a společně vytvářejí řetězec bloků, kdy každý z nich má časový otisk, skoro jako digitální voskovou pečeť.

Kdyby chtěl někdo napadnout nějaký blok a řekněme zaplatit jedněmi penězi několika dalším lidem, musel by napadnout ten samý blok, ale spolu s ním i všechny předchozí bloky, celou historii obchodu na blockchainu, nejen na jednom počítači, ale na miliónech počítačů současně v jeden okamžik. Blockchain používá nejvyšší úroveň šifrování, ve světle jednoho z nejvýkonnějších zdrojů na světě (síť počítačů), který to hlídá. Je těžké to napadnout. Toto je nekonečně vícekrát bezpečnější než počítačový systém, který máme dnes. 

Blockchain Bitcoinu je jeden z mnoha.

Existuje mnoho různých typů blockchainů.

Blockchainová technologie se vyvíjí. Blockchain Bitcoinu byl první a má jen základní funkcionalitu a to pouze převod hodnoty, tedy Bitcoinu z bodu A do bodu B. Další kryptoměny přišly s vylepšeným blockchainem umožňující širší použití a staly se úspěšnými. Blockchain Etherea byl vyvinutý kanaďanem Vitalikem Buterinem. Je to mladík a jeho blockchain má pár výjimečných schopností. Jednou z nich je možnost sestavení “chytrých kontraktů” (Smart Contracts). Smlouvy, které se samy vykonávají, zároveň vynucují, spravují a starají o převod platby, a to vše v jednom okamžiku.

Tato smlouva v tom samém smyslu má svůj virtuální bankovní účet (provede veškerou právní, legislativní logistiku včetně zaplacení, to co jindy musel dělat právník, úředník, účetní, bankéř a celý centralizovaný kolos, je nyní ukryto v jediné “samovykonavatelné transakci – “Smart Contract”)


Dnes jsou na blockchainu Etherea projekty téměř na vše. Od vytvoření nástupce akciové burzy, po vytvoření nového modelu demokracie, kde se politici zodpovídají lidem. Pro pochopení, jak radikální a globální změnu to přinese, uveďme konkrétní obory – finanční služby.

Stroj Rube Goldberga znázorňující to, jak jednoduché věci můžeme dělat složitě a neefektivně.

Výše je znázorněna ilustrace komplikovaného stroje, který dělá jednoduché věci, například rozbíjí vejce nebo zavírá dveře. Připomíná to obor finančních služeb. Přiložíte svoji kartu v obchodě a data projdou skrz tucet společností, každá se svým počítačovým systémem, některé ještě se sálovými počítači ze 70. let a za tři dny se uzavře dohoda.

V blockchain finančním světě by nemusela být žádná dohoda neboť platba a dohoda jsou tytéž aktiva, je to jeden záznam v účetní knize – jedna okamžitá transakce. Wall Street a celý finanční průmysl na celém světě jsou kvůli tomuto velmi rozrušení a přemýšlí nad tím, jestli budou nahrazeni nebo jak uchopit tuto technologii, aby i oni byli úspěšní.

Proč by nás to celé mělo zajímat?

Toto je nesmírně důležité, abychom to všichni pochopili. Máme zcela jedinečnou příležitost a to doslova každý z nás, přinést změnu, ozdravení do našeho světa a přitom se chytit této příležitosti a participovat na nových možnostech, které se nabízí. Uveďme si některá praktická využití a jejich dopad na svět.

Prosperita

První éra internetu, tedy “Internet Informací” nám přinesla bohatství, ale ne sdílenou prosperitu, protože sociální nerovnost roste. Tento fakt s sebou nese hněv a extremismus a protekcionismus.

 • Uměli bychom vyvinout nový přístup k tomuto problému s nerovností?
 • Jediným přístupem dneška je přerozdělení bohatství,  mohli bychom přerozdělit bohatství mezi všechny lidi včetně každého z nás?
 • Mohli bychom změnit způsob vytváření bohatství demokratizací způsobu vytváření bohatství, zapojením vícero lidí do ekonomiky a ujištěním se, že dostali spravedlivou odměnu?

Ukažme si 4 způsoby, jak to můžeme udělat.

1) Víte, že 70 % lidí na světě, kteří užívají pozemek nebo nemovitost mají k němu nedostatečné nebo slabé oprávnění?

Mějme třeba malou farmu v Hondurasu, kde se k moci dostane diktátor a řekne: “Vím, že máš kus papíru, který říká, že vlastníš tuto farmu, ale vládní počítač říká, že můj “kamarád” je vlastníkem této farmy”.  V Hondurasu se to děje v obrovském měřítku a tento problém se v mnoha jiných variantách vyskytuje po celém světě. Henando de Soto, významný Latinskoamerický ekonom, tvrdí, že toto je největší problém na světě. Z hlediska ekonomické mobility, je to ještě důležitější než mít bankovní účet, protože když nemáte platné oprávnění na svůj pozemek či nemovitost, nemůžete jej zastavit proti úvěru a nemůžete plánovat budoucnost. Dnes společnosti spolupracují s vládami, aby umístili registry nemovitostí na blockchain, a když už tam budou, budou neměnné. Nemůžete tyto záznamy napadnout. Toto vytváří podmínky pro prosperitu všech. DasCoin – Netleaders rozjel inovativní projekt s názvem Blockchain Afrika.

2) Vytvoření pravé sdílené ekonomiky 

Mnoho novinářů píše o službách Uber, Airbnb, TaskRabbit, Lyft a dalších jako o části sdílené ekonomiky. Je to velmi silná myšlenka, že se lidé sobě rovní mohou spojit a vytvořit a sdílet majetek. Ve skutečnosti tyto společnosti toho sdílejí jen velice málo nebo nic nesdílejí. Vlastně jsou úspěšné a ohromně bohaté především proto, že sdílí málo nebo nic. Shromažďují služby prostřednictvím “Internetu Informací” a prodávají je.

Co kdyby existovalo namísto 25 miliardové (v dolarech) Airbnb společnosti sdílená aplikace na blockchainu, nazvali bychom ji B- Airbnb (Blockchain-Airbnb) a byla by v podstatě vlastněna všemi lidmi, kteří mají pokoj k pronajmutí? Když by chtěl někdo pronajmout pokoj, šel by na databázi blockchainu “B-Airbnb” kde by si zadal požadavky, které mu pomohou najít ten správný pokoj a blockchain sám pomůže vytvořit smlouvy, identifikuje stranu, postará se o platby, jen prostřednictvím digitálních transakcí. Blockchain se dokonce postará o reference, například ohodnocením pěti hvězdičkami. 

3) Remitence – finanční prostředky zasílané migranty zpět do země původu

Největším tokem fondů z rozvinutých sekularizovaných zemí do rozvojových zemí nejsou podnikové investice a není to ani zahraniční pomoc. Jsou to převody. To je globální diaspora (emigranti s vazbou na domovinu). Milióny lidí opustili svou rodnou zemi a pracují v zahraničí a posílají své peníze zpět domů svým rodinám. Jedná se o 600 miliard dolarů ročně a tato částka neustále roste a tito lidé jsou okrádaní. Uveďme příklad Amelie Domingo, která je hospodyně žijící v Londýně. Amelie každý měsíc jde do Western Union, aby poslala peníze své mámě v Manile na Filipínách. Stojí ji to cca 10 % z částky, penězům to trvá 4 až 7 dní než přijdou a její máma nikdy neví, kdy přesně dorazí. Amelii tento proces zabere 5 hodin týdně. Před nedávnem však Amelie použila na blockchainu aplikaci Abra. A z jejího mobilního telefonu odeslala 300 dolarů bez toho, aby přešli skrze zprostředkovatele. Potom se její máma podívala na svůj mobil do aplikace a klikla na pokladníka, který má 5 hvězdiček v hodnocení a je od ní 7 minut. Tento člověk přijde k ní domů a dá ji filipínské pesa a máma Amelie si je dá do peněženky. Celý tento proces zabral pár minut a stálo ji to 2 procenta. Toto je velká příležitost pro prosperitu. Společnost DasCoin to vyřešila ještě mnohem efektivněji díky revoluční platební aplikaci DasPay a díky 6 sekundovým transakcím se otevírá zcela nová éra možností.

4) Existuje obrovské množství tvůrců obsahu, kteří nedostávají spravedlivě zaplaceno, protože systém duševního vlastnictví je zničený. Zničila ho první éra internetu.

Například hudba. Hudebníkům zůstávají drobky na konci celého potravinového řetězce. Kdybyste byli skladatelem před 25 lety a napsali byste hit, který by měl milion prodaných singlů, dostali byste honorář cca 45 tisíc dolarů. Dnes, jste skladatelem, napíšete hit, nedostanete 45 tisíc, dostanete pouze 36 dolarů.

Imogen Heap – držitelka Grammy, zpěvačka a skladatelka

Imogen Heap, držitelka Grammy, zpěvačka a skladatelka, nyní dává hudbu na ekosystém blockchainu, nazývá jej “Mycelia”. Její singly využívají již zmíněných chytrých smluv, které řeší a chrání její práva duševního vlastnictví.

Chcete si poslechnout písničku? Zadarmo nebo možná za pár mikro centů, které zašlete ve prospěch digitálního účtu. Jakmile však chcete tuto písničku použít do vašeho filmu, tak je to jiné a všechny IP práva jsou specifikovaná.

Chcete vytvořit zvonění? Jiná pravidla, jiná cena. Imogen vytváří ze své tvorby byznys. Vše na blockchainu, kde umělec může propagovat sám sebe, kde se chrání práva autora a protože každá písnička má platební systém, ve smyslu bankovního účtu, všechny peníze jdou přímo umělcům namísto mocným a velkým zprostředkovatelům. Umělci si tak řídí svůj vlastní průmysl, byznys. Nejedná se pouze o hudebníky a skladatele, může se jednat o jakéhokoliv tvůrce obsahu, například umění, vynálezů, patentů, vědeckých objevů, novinářské činnosti, dokumentaristů, spisovatelů, existuje nepřeberné množství lidí, kteří nedostávají spravedlivě zaplacené a díky blockchainům a této technologie, budou mít možnost vydělat velké peníze.

Uvedli jsme si pouze 4 vybrané oblasti, příležitostí je však mnoho.

Z obrovského množství dalších, které se nabízejí na vyřešení problému prosperity se nabízí taky jiné, které by technologie blockchain mohla vyřešit.

 • Ochrana práv prostřednictvím nezměnitelných záznamů
 • Vytvoření skutečně sdílené ekonomiky
 • Remitence – finanční prostředky zasílané migranty zpět do země původu
 • Zajištění náhrady pro tvůrce hodnoty

Technologie nevytváří prosperitu, samozřejmě to lidé. Tím hlavním poselstvím je uvědomění si, že technologický džin byl vypuštěn a byl povolán neznámou osobou nebo osobami v této nejisté části lidské historie a dává nám další povzbuzení, další příležitost na přepsání ekonomické struktury a starého pořádku věcí a na vyřešení některých z nejzávažnějších problémů světa. Nepropásněme tak příležitost, která se nám nabízí a udělejme první krok, aby nám vlak neujel, než se tato skutečnost stane rutinní realitou.

Blockchain DasCoinu představuje revoluci ve vývoji blockchainových technologií. Nabízí tvorbu veškerých digitálních aktiv. Díky velké škálovatelnosti, kapacitě a rychlosti transakcí, má potenciál mainstreamového využití.

Stejně jako Bitcoin (BTC) je DasCoin uchovatelem hodnoty a podobně jako Ethereum (ETH) nabízí chytré smlouvy ale i tvorbu mnoho dalších digitálních aktiv.

Využitelnost Smart Blockchainu DasCoinu

Nová globální ekonomika na blockchainu DasCoinu

DasNet Nová Ekonomika

Představme si druh hodnoty, která bude vytvořena, když se první světový digitální systém aktiv, DasCoin – Digital System Conversion Instrument (digitální, konvertibilní systém aktiv), propojí s globálním hlavním proudem.

Zdroj inspirace:

Don Tapscott,
kanadský profesor managementu, konzultant, publicista, je zaměřený na obchodní strategie.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.